جمعه 10 مهر 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

موافقت "اصولی" ايران با انتقال غنی‌سازی به روسيه، دويچه وله

ايران توافق اصولی خود با انتقال غنی‌سازی اورانيوم به روسيه را اعلام کرد. اوباما مذاکرات ژنو را سازنده خواند، اما خواستار مدارکی عينی شد تا از برنامه‌ی اتمی ايران رفع ابهام شود. وی همچنين گفت: «صبر ما حد و مرز دارد».

به موجب گزارش خبرگزاری فرانسه، ايران به طور اصولی موافقت کرد، بخش عمده‌ای از روند غنی‌سازی اورانيوم را به روسيه منتقل کند.

بر پايه‌ی طرحی که به ايران پيشنهاد شده، اين کشور بخش قابل توجهی از اورانيومی را که با ضريب پايين غنی‌شده، برای غنی‌سازی بيشتر به روسيه منتقل خواهد کرد. اين اورانيوم پس از غنی‌سازی مجدد به ايران بازگردانده خواهد شد. اين سوخت برای رآکتورها قابل استفاده است، اما نمی‌توان از آن برای توليد بمب استفاده کرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


اين توافق پس از ۷ ساعت و نيم گفت‌وگو ميان نمايندگان شش قدرت جهان و ايران به دست آمد.

ايران همچنين موافقت کرد که به بازرسان سازمان ملل اجازه‌ی ورود به مرکز غنی‌سازی قم را بدهد.

اوباما: گفت‌وگوها فرصتی برای بهبود روابط بود

به گزارش خبرگزاری رويترز، باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، ديدار ژنو را فرصتی برای بهبود روابط با ايران خواند. وی در عين حال خواستار آن شد که جمهوری اسلامی برای رفع ابهام از هدف برنامه‌ی هسته‌ای خود مدارکی عينی ارائه دهد. وی گفت: «ما روشن کرده‌ايم که حاضريم سهم خود را برای ايجاد روابطی بر پايه‌ی احترام متقابل و در نظر گرفتن مصالح دوجانبه ادا کنيم.».

هر دو کشور ايران و آمريکا گفت‌وگوهای ژنو را سازنده خوانده‌اند. اين ديدار بالاترين سطح ديدار مستقيم نمايندگان ايران و آمريکا در طول سی سال گذشته بوده است.

انتقال غنی‌سازی به روسيه

يکی از مقام‌های آمريکايی در ژنو به خبرنگاران گفت، طبق طرح آزمايشی پيشنهادی، ايران بخش وسيعی از ذخاير اورانيوم خود که با ضريبی حدود ۳ و نيم درجه غنی‌شده را به روسيه خواهد فرستاد. در روسيه روند غنی‌سازی تا درجه‌ی ۱۹ و ۷۵ صدم ادامه خواهد يافت که بسيار پايين‌تر از درجه‌ای از غنی‌سازی است که برای توليد بمب لازم است.

اين مقام آمريکايی که خواست نامش فاش نشود افزود، سپس اين اورانيوم توسط تکنسين‌های فرانسوی به سوخت لازمه برای نيروگا‌ه‌های ايران تبديل خواهد شد. ايران می‌گويد، ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه آينده سوخت رآکتورهای اين کشور به پايان خواهد رسيد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: «سودمندی بالقوه‌ی اين راهکار، در صورت عملی شدن، اين است که مقدار ذخاير اورانيوم ايران که موجب نگرانی خاورميانه و ديگر نقاط جهان شده است، به ميزان قابل توجهی کاهش خواهد يافت».

اين مقام به خبرگزاری فرانسه گفت، ايران «چند ماه پيش» از آژانس بين‌المللی انرژی اتمی خواست، جايگزينی برای ذخاير سوخت رآکتورهای اين کشور بيابد.

آژانس در واکنش به اين درخواست، پيشنهاد آمريکا و روسيه را مطرح کرد که بر اساس آن ايران می‌تواند از ذخاير اورانيوم خود که با ضريب پايين غنی‌سازی شده‌اند، به عنوان زمينه‌ای برای تأمين نياز سوخت رآکتور خود استفاده کند.

مقام‌های غربی از طرح يادشده به عنوان «گام مثبتی برای ايجاد اعتماد» بين ايران و گروه ۵+۱ استفبال کرده‌اند.

سفر البرادعی به ايران

محمد البرادعی، مدير کل آژانس بين‌المللی انرژی هسته‌ای، در چند روز آينده به منظور برطرف کردن‌ اختلاف‌های موجود در مورد اين طرح پيشنهادی به تهران سفر خواهد کرد.

به گفته‌ی خبرگزاری فرانسه‌، جلسه‌ی بعدی نمايندگان شش قدرت جهان با ايران، ۱۸ اکتبر در وين برگزار خواهد شد. سرپرستی اين جلسه را کارشناسان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بر عهده خواهند داشت.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016