پنجشنبه 9 مهر 1388   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

ديدار نمايندگان ايران و آمريکا در حاشيه مذاکرات ژنو، راديو فردا

يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا می گويد: ويليام برنز، نماينده آمريکا در مذاکرات ژنو، با سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ايران، در حاشيه مذاکرات گروه ۱+۵ با ايران ديدار کرده است.

رابرت وود، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، به خبرنگاران در ژنو گفت: در حاشيه مذاکرات ژنو، آقای برنز، که رياست هيات نمايندگی ما را عهده دارد، با همتای ايرانی خود ديدار کرده است.

آقای وود جزئيات بيشتری از مذاکرات ويليام برنز و سعيد جليلی ارائه نکرده است.

در همين حال يک مقام آمريکايی در واشينگتن می گويد: اين گونه مذاکرات بی سابقه نيستند و مقامات ايران و آمريکا درباره مسايلی چون عراق و افغانستان پيشتر به صورت مستقيم مذاکره کرده اند.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


به گزارش خبرگزاری فرانسه، ديدار ويليام برنز و سعيد جليلی در حاشيه نشست روز پنجشنبه بالاترين تماس ديپلماتيک مقامات دو کشور طی سی سال گذشته پس از قطع روابط واشينگتن و تهران است.

دور نخست مذاکرات نمايندگان کشورهای ۱+۵ با ايران در ويلايی در حومه ژنو روز پنجشنبه به پايان رسيد و اين گفت وگو ها پس از توفقی چند ساعته ادامه می يابد.

نمايندگان آمريکا، فرانسه، بريتانيا، چين و روسيه، اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل همراه با نماينده آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، در نشست روز پنجشنبه حضور دارند.

رابرت وود همچنين روز پنجشنبه گفت: مذاکرات با پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد به همراه آلمان فرصتی است برای ايران تا جهانیان را درباره اهداف برنامه هسته ای خود قانع کند.

اين مقام وزارت امور خارجه آمريکا با اين حال هشدار داد صبر واشينگتن در اين زمينه بی پايان نخواهد بود.

رابرت وود با اشاره به توافق آمريکا برای حضور در مذاکرات مسقيم گروه ۱+۵ با ايران گفت: ما تمايل داريم وارد اين روند شويم، ولی اين بدين معنی نيست که ما اين رويکرد را تا ابد دنبال خواهيم کرد. نقطه ای وجود دارد که وقتی ما به آن برسيم، ما در ديگر در اين روند تعامل نخواهيم کرد.

در همين زمينه، هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه گفته بود: اگر ايران به تعهدات بين المللی خود عمل نکند، با «انزوای بيشتر» مواجه خواهد شد.

از سوی ديگر، هروه مورن، وزير دفاع فرانسه، می گويد: در صورتی که ايران نتواند تا ماه دسامبر نگرانی ها درباره برنامه هسته ای خود را رفع کند، پاريس از تحريم های تازه عليه تهران حمايت خواهد کرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد به دليل خودداری ايران از توقف فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم، تا کنون سه قطعنامه تحريمی عليه اين کشور تصويب کرده است.

کشورهای غربی می گويند: برنامه هسته ای ايران پوششی برای دستيابی اين کشور به تکنولوژی ساخت سلاح اتمی است. ايران اين اتهام را رد می کند.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016