چهارشنبه 17 بهمن 1386

شمارش آرای "سه شنبه بزرگ" در آمريکا آغاز شد، راديو فردا

ميليون ها رای دهنده آمريکايی در ۲۴ ايالت اين کشور برای تعيين نامزد رياست جمهوری دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در رقابت های مقدماتی شرکت کردند.

«سه شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی حزبی در حالی آغاز شد که سناتور هيلاری کلينتون و سناتور اوباما، دو نامزدهای حزب دموکرات، رقابتی شانه به شانه برای به دست آوردن پيشتازی دارند و سناتور جان مک کين، از حزب جمهوری خواه اميدوار است ميت رامنی، رقيب اصلی خود، را کنار بزند.

در آغاز شمارش آرای انتخابات مقدماتی در «سه شنبه بزرگ» در ايالت جورجيا، رسانه های آمريکا پيش بينی می کنند که سناتور اوباما در رقابت حزب دموکرات در اين ايالت به پيروزی می رسد.

مايک هاکبی، فرماندار سابق ارکانزاس، نيز روز سه شنبه توانست با پيروزی در ايالت ويرجينيای غربی اکثريت کرسی های نمايندگی اين ايالت برای حضور در گردهمايی ملی حزب جمهوری خواه را به خود اختصاص دهد.

آقای هاکبی در حالی در اين ايالت به پيروزی رسيد که هواداران سناتور مک کين برای جلوگيری از پيروزی ميت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، در ايالت ويرجينيای غربی به آقای هاکبی رای دادند.

نقش تعيين کننده سه شنبه بزرگ

انتخابات مقدماتی حزب و انجمن های حزبی برای حزب جمهوری خواه در ۲۱ ايالت در «سه شنبه بزرگ» برگزار می شود و حزب دمکرات نيز انتخابات مقدماتی حزبی و انجمن های حزبی را در ۲۲ ايالت آمريکا برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، در «سه شنبه بزرگ» بيش از نيمی از اعضای هيئت های نمايندگی اعزامی به گردهمايی ملی حزب دموکرات مشخص خواهد شد اين در حالی است که تقريبا ۴۰ درصد نمايندگان اعزامی اعزامی ايالت ها به گردهمايی ملی حزب جمهوری خواه انتخاب می شوند.

برای حزب دموکرات ايالت های کاليفرنيا و نيويورک مهم ترين ايالت هايی هستند که در«سه شنبه بزرگ» در آنها انتخابات مقدماتی برگزار می شود. اين دو ايالت تعداد بيشتری از کرسی های نمايندگی در گردهمايی ملی حزب دمکرات را در اختيار دارند.

در صورت پيروزی هر يک از دو نامزد حزب دمکرات در انتخابات ماه نوامبر، نامزد اين حزب برای انتخابات رياست جمهوری آمريکا دارای ويژگی تاريخی خواهد بود؛ باراک اوباما در صورت برگزيده شدن نخستين نامزد سياهپوست آمريکا در رقابت نهايی و هيلاری کلينتون نخستين نامزد زن در رقابت نهايی خواهد بود.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

بر اساس نظر سنجی ها، برای رای دهندگان جمهوری خواه و دمکرات مشکلات اقتصادی در صدر مسايل مورد توجه آنها قرار دارد.

در حالی که برای رای دهندگان حزب دمکرات جنگ عراق و بيمه تامين احتماعی مسايلی هستند که در مرتبه بعدی قرار دارند، برای رای دهندگان جمهوری خواه مساله مهاجران و جنگ عراق از اهميت بيشتری برخوردار است.

دنبالک: http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/35834

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'شمارش آرای "سه شنبه بزرگ" در آمريکا آغاز شد، راديو فردا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016