سه شنبه 1 آبان 1386

اپوزیسیون، برنده انتخابات در لهستان، صدای آلمان

لهستانی ها در انتخابات تصمیم به تعویض دولت خود گرفتند. حزب لیبرال ”پلاتفرم شهروندان“ به رهبری دونالد توسک از انتخابات پیروز در آمد. یاروسلاو کاچینسکی نخست وزیر لهستان شکست خود را پذیرفت.

یاروسلاو کاچینسکی در انتخابات زود هنگام لهستان که در روز یکشنبه ۲۱ اکتبر برگزار شد، شکست سختی خورد. رهبر اپوزیسیون دونالد توسک که سیاست دوستانه‌ای در مقابل اروپا دارد، به احتمال زیاد نخست وزیری را به عهده خواهد گرفت. حزب او، ”پلاتفرم شهروندان“، بیش از ۴۳ درصد آرا را بدست آورده است.


مؤتلف حزب پیروز هنوز مشخص نیست

توسک در جمع طرفدارانش که، پیروزی را جشن گرفته بودند، گفت "ما کار بزرگی انجام خواهیم داد و آن را به خوبی به سرانجام می‌رسانیم.“ کاچینسکی در مرکز حزب محافظه کار ”قانون و عدالت“ گفت که ما موفق نشدیم. او احتمال شرکت در دولت را رد کرد. توسک رهبر اپوزیسیون تا شب انتخابات در مورد احزابی که با آنها دولت را تشکیل خواهد داد، اظهار نظری نکرد. حزب پیروز که اکثریت مطلق را ندارد قادر نیست به تنهایی دولت را تشکیل دهد.

بعد از مبارزه انتخاباتی نسبتا سخت ۳ / ۵۵ مردم در انتخابات شرکت کردند. این رقم بالاترین درصد شرکت مردم در انتخابات بعد از سقوط رژیم کمونیستی در سال ۱۹۸۹ است. شرکت بالای مردم که بیش از رقم پیش بینی شده بود، در پایان روز انتخابات باعث تاخیر در اعلام نتایج اولیه شد. در برخی حوزه‌ها برگه رأی تمام شد و ساعت رای گیری به این دلیل تمدید شد. با توجه به نظرپرسی حزب پلاتفرم شهروندان ۷ / ۴۳ تا ۲ / ۴۴ آرا و حزب کاچینسکی ۴ / ۳۰ تا ۳ / ۳۱ درصد آرا را بدست آورد.


آرای دیگر احزاب

در رتبه سوم ائتلاف چپ – میانه قرار دارد. که الکساندر کوازنیوسکی رئیس جمهور سابق با ۲ / ۱۲ تا ۳ / ۱۳درصد آرا را دارد. حزب دهقانان با کسب ۸ در صد آرا امکان حضور در پارلمان را به دست آورد. دو حزب راست ”دفاع ملی“ و ”لیگ خانواده‌های لهستان“ نتوانستند به حد نصاب ۵ درصد آرا دست یابند.

براساس نتایج اولیه حزب پلاتفرم شهروندان قادر است ۲۲۷ کرسی پارلمانی از ۴۶۰ کرسی را به دست آورد. این حزب با ائتلاف با حزب دهقانان که احتمالا ۲۷ کرسی در پارلمان را به دست می‌‌آورد به راحتی امکان تشکیل دولت را دارد. براساس نظر سنجی مؤسسه تحقیقاتی "پ ب اس" پلاتفرم شهروندان در مجلس سنا ۶۷ کرسی از ۱۰۰ کرسی را بدست خواهد آورد و بدین ترتیب دارای اکثریت دوسوم خواهد بود.


ادامه حضور لخ کاچینسکی

توسک رهبر اپوزیسیون در مقر انتخاباتی خطاب به هوادارانش گفت: ” ما در یک مبارزه سخت پیروز شدیم. اما از فردا باید شروع به کار کنیم.“ او گفت که بعد از آنکه در حکومت یاروسلاو کاچینسکی و برادر دوقلویش لخ که ریاست جمهوری را بر عهده دارد، بین مردم شکاف افتاد اکنون لهستانی‌ها باید همدیگر را دریابند. او با توجه به درصد بالای حضور مردم در انتخابات گفت: ” مردم لهستان می‌دانند که در زمانهای سخت آنها در قبال کشور خود مسئولیت دارند“

یاروسلاو کاچینسکی ضمن تبریک پیروزی به رقیب خود گفت که ما در اپوزیسیون خواهیم بود و ما اپوزیسیونی بسیار سخت خواهیم بود و انجام قولهای انتخاباتی را از دولت پیگیری خواهیم کرد. رئیس جمهور لخ کاچینسکی از اظهار نظر در باره انتخابات و شکست حزب برادرش خودداری کرد. آگاهان شکست حزب برادر رئیس جمهور را نوعی اظهار نظر مردم به او تلقی می‌کنند. به پایان دوره ریاست جمهوری لخ کاچینسکی هنوز سه سال و نیم مانده است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

به دلیل شکست ائتلاف حزب یاروسلاو کاچینسکی با دو حزب راستگرای دفاع ملی و لیگ خانواده های لهستان در تابستان گذشته انتخابات پیش رس در لهستان برگزار شد و ۳۰/۵ میلیون لهستانی پس از گذشت دوسال و نیم از آخرین انتخابات بار دیگر به حوزه‌ های رای‌گیری فراخوانده شدند. در خارج از لهستان نیز نتیجه این انتخابات با حساسیت پی‌گیری می‌شد. بیش از همه این حساسیت در بین کشورهای اتحادیه اروپا وجود داشت.یاروسلاو کاچینسکی در طی مدت نخست وزیری خود بارها باعث ایجاد کدورت در بین متحدین اروپایی شده بود.

دنبالک: http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/34588

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'اپوزیسیون، برنده انتخابات در لهستان، صدای آلمان' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016