چهارشنبه 31 مرداد 1386

اتحادیه اروپا خواستار لغو مجازات اعدام در تگزاس شد، بی بی سی

فرماندار ایالت تگزاس آمریکا با درخواست اتحاديه اروپا برای پایان دادن به اجرای مجازات اعدام در این ايالت مخالفت کرده است.
اين درخواست در حالی مطرح شده که روز چهارشنبه قرار است جانی ری کانر ۳۲ ساله، به جرم قتل فروشنده يک مغازه خواربار فروشی در سال ۱۹۹۸ اعدام شود.

آقای کانر چهارصدمين مجرمی است که در تگزاس اعدام می شود.

اتحاديه اروپايی در بيانيه ای که به وسيله رياست پرتغالی آن صادر شد، از اجرای قريب الوقوع حکم اعدام آقای کانر ابراز تاسف کرده و خواستار توقف مجازات اعدام در ايالات متحده شده است.

در اين بيانيه از مجازات اعدام به عنوان اقدامی "ظالمانه و غيرانسانی" نام برده شده است.

بيانيه اتحاديه اروپايی می افزايد: "اتحاديه اروپايی از ريک پری، فرماندار تگزاس می خواهد تمام توان اجرايی خود را برای توقف اجرای همه احکام اعدام صادر شده در اين ايالت به کار بندد."

اين بيانيه می افزايد: "هيچ مدرکی وجود ندارد که بيانگر موثر بودن حکم اعدام به عنوان يک عامل پيشگيرنده از جرايم خشونت آميز باشد. غيرقابل بازگشت بودن اين مجازات هم باعث می شود تا امکان جبران اشتباهات قضايی که بروزشان در همه نظام های حقوقی غيرقابل پيشگيری است، وجود نداشته باشد."

بيانيه اتحاديه اروپايی همچنين با اشاره به مخالفت اين اتحاديه با به کارگيری مجازات اعدام در همه شرايط، بر اصرار اين سازمان بر لغو اين مجازات در سراسر جهان تاکيد کرده است.

اما رابرت بلک از سخنگویان دفتر فرماندار تگزاس در مصاحبه با بی بی سی ضمن رد تقاضای اتحادیه اروپا، اجرای مجازات اعدام در این ایالت را اقدامی عادلانه و مناسب دانست.

ايالت تگزاس بيشترين موارد اعدام را در آمريکا دارد.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی مجازات اعدام در واشنگتن، از سال ۱۹۷۶ که ديوان عالی ايالات متحده منع اين مجازات را لغو کرد، ۱۰۹۰ مورد اعدام در آمريکا انجام شده که بيشتر از يک سوم موارد مربوط به ايالت تگزاس بوده است.

در حال حاضر، مجازات اعدام در ۳۸ ايالت از ۵۰ ايالت آمريکا به اجرا گذاشته می شود ولی اعمال اين مجازات در دادگاه های فدرال و نظامی آمريکا ممنوع است.

دنبالک: http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/34104

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'اتحادیه اروپا خواستار لغو مجازات اعدام در تگزاس شد، بی بی سی' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016