سه شنبه 12 تیر 1386

حکم تازه زندان برای افشاگر برنامه اتمی اسراییل، راديو فردا

میترا فرهمند (اسراییل) - مردخای وانونو، افشاگر برنامه اتمی اسراییل به دلیل آنچه که «نادیده گرفتن شرایط آزادی اش» عنوان شده است از سوی دادگاهی به شش ماه زندان محکوم شد.

آقای وانونو که ديگرحاضر نيست حتی به زبان عبری سخن بگويد، و دين خود را نيز از يهوديت به مسيحيت تغيير داده، از سوی دادگاهی در اسراییل به دلیل انجام مصاحبه «غيرقانونی» با رسانه های خارجی، مورد اتهام قرار گرفته بود.

حکم دادگاه موجب شگفتی وکلای مدافع و رسانه های اسراییلی شده است، زيرا پيشتر ارزيابی می شد که تنها به وی اخطار داده شده و يا به حبس تعليقی محکوم شود.

مردخای وانونو که از دو سال پيش و در پی گذراندن ۱۸ سال زندان، آزاد است، به دستور ارتش اسراییل می بايست يکسری مقررات را در مورد زندگی خود رعايت مي کرد.

مهمترين درخواست اسراییل از وی، خودداری از مصاحبه با رسانه ها بويژه رسانه های خارجی بوده است. اما وانونو هر از چند گاهی اين دستور را ناديده گرفته است .

وانونو اخيرا در مصاحبه ای گفته بود که « برنامه های هسته ای اسراییل را خطرناک مي داند و نه طرح های اتمی ايران را.»

دادستانی اسراییل در نشست دادگاه مدعی شد که اطلاعات فراوانی که وانونو در مورد برنامه های هسته ای این کشور دارد، هنوز از اهميت فراوانی برخورداراست و افشای اين اطلاعات مي تواند به امنيت اسراییل لطمه شديدی وارد کند.

دادستانی اسراییل اين نظر را در حالی ابراز کرد که مردخای وانونو از بيش از دو دهه پيش ارتباطی با برنامه های اتمی اسراییل نداشته است. اما مسوولان دستگاه های امنيتی و نيز مقامات سازمان انرژی اتمی اسراییل معتقدند که آگاهی وانونو هنوز مي تواند «با ارزش» تلقی شود.

سابقه افشاگر برنامه اتمی اسراییل

مردخای وانونو يک اسراییلی يهودی بود که در اوائل دهه بيست عمر خود به عنوان تکنيسين در کوره اتمی این کشور در منطقه ديمونا شروع به کارکرد.

او چند سال بعد در یک سفر خارجی با روزنامه ساندی تايمز بريتانيا مصاحبه کرد و به شرح آنچه که درباره کوره اتمی ديمونا مي دانست، پرداخت و به توان اتمی اسراییل اشاره کرد.

سازمان جاسوسی اسراییل، موساد، از طريق برنامه ای، توانست وانونو را از خارج بربايد و به اسراییل بازگرداند.

موساد به يک زن بلوند زيبا ماموريت داد به او نزديک شود تا اجرای اين طرح امکان پذير گردد و از این طریق توانست وانونو را با کشتی از دريای مديترانه به اسراییل انتقال داده و او را به تشکيلات قضایی تحويل دهد.

وانونو در پی يک محاکمه جنجالی، به ۱۸ سال زندان محکوم شد. وی تمامی اين دوران را بدون آنکه از يک روز تخفیف برخوردار شود، در زندان سپری کرد. ۱۱ سال از ۱۸ سال حبس وی در انزوای مطلق گذشته بود.

وانونو پس از آزادی، بخشی از دو سال و نيم اخير را به يک صومعه در شرق اورشليم پناه برد و از آنجا از چند کشور اروپايی درخواست پناهندگی سياسی کرد. اما به دليل تابعيت اسراییلی اش، هيچ کشوری حاضر به پذیرش این درخواست نشد.

آقای وانونو تعهد داده بود که در پی آزادی، دستورات ارتش و قوه قضائيه را رعايت کند. اما در طول آزادی خويش که با محدوديت های زيادی همراه بود، چند بار با رسانه های خارجی، و اکثرا از طريق اينترنت مصاحبه کرد.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

وانونو در اين مصاحبه ها ازمطالبی سخن گفت که اسراییل آنها را «حساس» تلقی کرده بود. قاضی دادگاه حکم داده که وانونو دست کم در۱۴ مورد، تعهدات خويش را رعايت نکرده است.

تيم وکلای مدافع وانونو که شامل شماری از حقوقدانان پرآوازه و گران قيمت هستند، از حکم دادگاه ابراز ناخرسندی عميق کرده اند.

اويگدور فلدمن، يکی از وکلای مدافع وی گفت: «معلوم بود که اسراییل به هر اقدامی دست مي زند که دوباره وانونو را پشت ميله های زندان قرار دهد.»

نمايندگان گروه های حقوق بشراسراییلی، وانونو را در نشست دادگاه همراهی مي کردند . وانونو با شنيدن حکم جديد، مبنی بر شش ماه حبس تعزيری، به خبرنگاران حاضر در دادگاه گفت: مي خواهد آزاد باشد و به يک کشور ديگر برود.

دنبالک: http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/33658

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'حکم تازه زندان برای افشاگر برنامه اتمی اسراییل، راديو فردا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016