جمعه 7 دی 1386

شبکه تروریستی القاعده مسئولیت ترور بی نظیر بوتو را بر عهده گرفته است، صدای آلمان

پیکر بی نظیر بوتو در میان انبوه سوگواران، در آرامگاه خانوادگی بوتو، در کنار پدر، به خاک سپرده شد. دبیر کل سازمان ملل قتل بوتو را "جنایتی رذیلانه" نامید. با مرگ بوتو دور تازه‌ای از ناآرامی‌ها در پاکستان، آغاز شده است.

شبکه ی بین‌المللی تروریستی القاعده مسئولیت ترور بی نظیر بوتو، سیاستمدار اپوزیسیون در پاکستان را بر عهده گرفته است. این خبر را شبکه‌‌ی تلویزیونی Ary در پاکستان با استناد به گزارش Asia Times Onlineمنتشر کرد. این روزنامه در پایگاه اینترنتی خود به نقل از یکی از سخنگویان القاعده می‌نویسد:« ما با ارزش ترین مهره‌ی آمریکایی را که برای غلبه بر مبارزان راه الله سوگند خورده بود، از صفحه‌ی روزگار محو کردیم»

اداره‌ی مسئول امنیت کشوری و پلیس فدرال آمریکا FBI نیز از دست داشتن القاعده در این ترور خبر می‌دهند. در گزارشی کهFBI با استناد به پایگاه‌های اینترنتی اسلامی منتشر کرده، آمده است که ایمن الظواهری، مرد شماره‌ی دوی سازمان القاعده، مسئول طراحی سو قصد به جان بوتو بوده است. اما وزارت داخلی پاکستان از دست داشتن القاعده در این عملیات انتحاری اظهار بی اطلاعی می کند.

بی نظیر بوتو مشرف را مسئول مرگ خود می‌دانست

بی نظیر بوتو پیش از مرگ خود احتمال داده بود که نیروهای اطلاعاتی قصد کشتن او را دارند. به گفته‌ی بوتو گروه‌های اسلامی و در میان آنها القاعده نیز او را به مرگ تهدید کرده بودند.

بوتو در ایمیلی که در ماه اکتبر از سوی یک خبرنگار در شبکه تلویزیونی سی ان ان خوانده شد، رئیس جمهور پاکستان را برای کوتاهی در حفاظت از جان خود سرزنش کرده و نوشته بود اگر اتفاقی برای او بیفتد، مشرف را مسئول مرگ خود می‌داند. خبرنگاری که ایمیل بوتو را در سی ان ان می‌خواند، گفت که ایمیل بوتو را از مارک زیگل سخنگوی او در آمریکا، دریافت کرده است.

امروز صبح، ۲۸ دسامبر، جنازه‌ی بی نظیر بوتو برای خاکسپاری در زادگاهش، روستای گرهی خدابخش به جنوب کشور منتقل شد. بر پایه گزارش‌ها، همسر بوتو،آصف علی زرداری و سه فرزند او و مقامات بلندپایه‌ی هم حزب او تابوت را در پرواز از راولپندی تا مقصد همراهی کردند. پیکربوتو در کنار پدرش، ذوافقار علی بوتو که در سال ۱۹۷۷ توسط ارتش سرنگون و دو سال بعد اعدام شد، در آرامگاه خانوادگی بوتو، به خاک سپرده شد.


قتل بی نظیر بوتو، بهانه‌ای برای بروز ناآرامی‌ها در پاکستان

شب گذشته با انتشار خبر مرگ بوتو در اثر این عملیات انتحاری، درگیری‌های شدیدی میان طرفداران او و نیروهای پلیس در گرفت. شدیدترین ناآرامی ها از شهر بندری کراچی گزارش شده اند. در این درگیری‌ها خودروها و ساختمان های دولتی به آتش کشیده شدند. فروشگاه‌ها غارت شده و خیابان ها با لاستیک های سوزان مسدود شدند. بنا بر گزارش شبکه های تلویزیونی، در درگیری با نیروهای پلیس پاکستان،۱۵ تن جان خود را از دست داده‌اند.

از هم اکنون مردم پاکستان به بی نظیر بوتو به چشم قهرمانی می نگرند که بهای دموکراسی را با جان خود پرداخته است. او وقتی که در ماه اکتبر از تبعید به میهن خود بازگشت، خوب می‌دانست که چه خطری زندگی او را تهدید می‌کند. تلویزیون پاکستان روز جمعه بارها و بارها این جمله‌ی بوتو را تکرار کرد:«ما آماده ایم که جانمان را فدا کنیم. اما حاضر نیستیم ملت مان را به دست نظامیان بسپاریم.»


واکنش‌ها به خبر قتل بی نظیر بوتو

پس از اعلام خبر قتل بوتو، پرویز مشرف ملت را به آرامش فراخواند و سه روز عزای عمومی اعلام کرد. او در سخنرانی تلویزیونی خود، افراطیون اسلامی را مسئول این ترور دانسته و گفت: «این عمل خشونت آمیز کار همان تروریست‌هایی است که ما هم با آنها در جنگیم. من همیشه گفته ام که بزرگترین خطر برای کشور ما از جانب همین تروریست‌هاست.»

۱۰ روز پیش مشرف به وضعیت فوق العاده در پاکستان خاتمه داد . پاکستان از سال ۱۹۹۸ یک قدرت اتمی و از نزدیک‌ترین هم پیمانان آمریکا در مبارزه با تروریسم به شمار می‌آید.

جورج بوش قتل بوتو را " عملی بزدلانه" نامید و با محکوم کردن آن افزود: « نیروهای پشت پرده می‌خواهند دموکراسی را در پاکستان به خاک بسپارند.» او خطاب به ملت پاکستان از آنان خواست که به یاد بی نظیر بوتو، به جریان دموکراتیزه کردن کشور ادامه دهند.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز این عمل را "جنایتی رذیلانه" نامید. اتحادیه اروپا این سو قصد را محکوم کرده و آن را "عمل وحشیانه‌ی خشونت" نامید. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم قتل بی نظیر بوتو را یک "سو قصد بزدلانه‌ی تروریستی" خواند. نخست وزیر انگلیس گوردون براون از "روزی غم انگیز برای دموکراسی" سخن گفت.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان، که رقیب سیاسی بوتو به شمار می‌آمد، پس از ترور بوتو از تحریم انتخابات ۸ ژانویه سخن گفت و مردم را به اعتصاب عمومی فراخواند. او که از این اتفاق با نام "تراژدی برای همه‌ی ملت" یاد می‌کرد افزود: « این واقعه آغاز برهه‌ی بسیار جدی برای کشور ماست» او معتقد است که دولت می‌بایست تدابیر امنیتی بیشتری برای حفاظت از بوتو به کار می‌بست.

نقش بی‌نظیر بوتو در دهه‌های گذشته در پاکستان غیر قابل انکار است. در سال ۱۹۸۸ پس از پیروزی حزب مردم پاکستان او به عنوان اولین زن در یک کشور اسلامی رهبری این کشور را به عهده گرفت. سال ۱۹۹۳ برای سه سال دیگر موفق شد به مسند قدرت تکیه زند. او هر بار به اتهام فساد مالی از قدرت برکنار شد، البته این برکناری از محبوبیت او در میان مردم نکاست.

اشپیگل آن لاین، خبرگزاری آلمان

دنبالک: http://news.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/35366

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'شبکه تروریستی القاعده مسئولیت ترور بی نظیر بوتو را بر عهده گرفته است، صدای آلمان' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016