دوشنبه 30 مرداد 1391   صفحه اول | درباره ما | گویا


گفت‌وگو نباشد، یا خشونت جای آن می‌آید یا فریبکاری، مصطفی ملکیان

مصطفی ملکیان
ما فقط با گفت‌وگو می‌توانیم از خشونت و فریبکاری رهایی پیدا کنیم. در جامعه هر مساله‌ای از سه راه رفع می‌شود، یکی گفت‌وگوست، یکی خشونت و دیگر فریبکاری. اگر در جامعه گفت‌وگو تعطیل شود دو رقیبی که جای آن را می‌گیرند، خشونت و فریبکاری هستند ... [ادامه مطلب]


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

اختلاف بر سر تفسیر گزارش‌های امنیتی در مورد ایران

دویچه وله: مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، معتقد است این کشور و اسرائیل از گزارش‌های امنیتی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران برداشت‌های مختلف دارند. اسرائیل خطر اتمی شدن ایران را جدی‌تر می‌داند.

فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز اتمی جمهوری اسلامی و احتمال انجام یک عملیات پیشگیرانه‌ی نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای این کشور از سوی اسرائیل، از هفته‌ها پیش به یکی از خبرهای داغ رسانه‌های جهان تبدیل شده است.

آمریکا معتقد است با تشدید تحریم‌ها و گفتگوهای دیپلماتیک می‌توان تهران را به عقب‌نشینی و گردن گذاشتن به خواست جامعه جهانی در مورد شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای وادار کرد. اسرائیل در مقابل تاثیر این تحریم‌ها را ناکافی می‌داند و می‌گوید برای مقابله با تهدیدی که از سوی یک ایران اتمی متوجه منطقه است باید به اقدام‌های قاطع‌تری دست زد.

رایزنی‌های منظم نظامیان اسرائیل و آمریکا

رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا می‌گوید اختلاف نظر مقامات آمریکا و اسرائیل بر سر نحوه مقابله با ایران ناشی از تفسیرهای متفاوت از گزارش‌های امنیتی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

به اعتقاد مارتین دمپسی، اسرائیل یک ایران اتمی را تهدیدی جدی برای موجودیت خود قلمداد می‌کند و به همین علت خواستار واکنش فوری علیه این کشور است. او روز یک‌شنبه (۲۹ مرداد/ ۱۹ اوت) در سفر به افغانستان گفته است، اسرائیلی‌ها برخلاف ما با یک نگرانی حیاتی زندگی می‌کنند.

دمپسی تاکید می‌کند که او و همتای اسرائیلی‌اش، ژنرال بنی گانتس، در ارتباط منظم با یکدیگر پیرامون مسائل مورد علاقه‌ی دو کشور، به ویژه اوضاع ایران، به رایزنی و گفتگو می‌پردازند.


یک گزارش، دو برداشت متفاوت

ژنرال دمپسی تاکید می‌کند که در گفتگوهایی که با بنی گانتس داشته هر دو بر این نظر بوده‌اند که برداشت‌های متفاوتی از گزارش‌های امنیتی در مورد ایران دارند. رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می‌افزاید، این امری محتمل است که دو کشور با تحلیل و بررسی گزارش‌های یکسان به دو نتیجه‌گیری متفاوت برسند.

در روزهای گذشته بحث‌های فراوانی از سوی مسئولان اسرائیلی و در رسانه‌های این کشور در مورد یک حمله‌ی نظامی قریب‌الوقوع به تاسیسات هسته‌ای ایران منتشر شده است. دمپسی روز یک‌شنبه بار دیگر نظر قبلی خود را تکرار کرد و گفت، حمله به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی فعالیت‌های این تاسیسات را به تعویق می‌اندازد اما آنها را متوقف نخواهد کرد.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


«آمریکا تحت فشار اسرائیل نیست»

ناظران معتقدند حمله‌ی موثر به تاسیسات هسته‌ای ایران، به ویژه بخشی که در عمق ده‌ها متری زمین و مناطق کوهستانی قرار دارد، بدون حمایت و مشارکت آمریکا شانس زیادی برای موفقیت کامل ندارند. برخی احتمال می‌دهند افزایش اظهارات تهدید‌آمیز به منظور تحت فشار قرار دادن واشنگتن برای همراهی با برنامه‌های نظامی اسرائیل علیه ایران ابراز می‌شود.

دمپسی با اشاره به چنین گمانه‌زنی‌هایی تاکید می‌کند که ارتش آمریکا خود را برای حمایت از یک حمله‌ی احتمالی نظامی اسرائيل تحت فشار احساس نمی‌کند. مقام‌های اسرائیلی ایران را متهم می‌کنند در صدد دست‌یابی به بمب اتمی است. جمهوری اسلامی چنین اتهام‌هایی را بی‌اساس می‌داند و هدف فعالیت‌های هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌خواند.

تهدیدهای متقابل تهران و تل‌آویو

به گزارش خبرگزاری‌ها، آماده‌سازی تعداد زیادی ماسک ضد گاز و آزمایش یک سامانه‌ی هشدار از طریق پیامک در اسرائیل، در کنار سخنان برخی از مقام‌های این کشور به گمانه‌زنی‌ها در مورد نزدیک بودن زمان اقدام نظامی علیه ایران دامن زده است.

ماتان ویلنای، وزیر دفاع داخلی اسرائیل، روز چهارشنبه (۱۵ اوت/ ۲۵ مرداد) گفته بود، نظامیان اسرائیلی پیش‌بینی می‌کنند جنگ با ایران احتمالا ۳۰ روز طول بکشد و نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته در اسرائيل داشته باشد.

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز دوشنبه (۳۰ مرداد / ۲۰ اوت) در واکنش به این سخنان مقام‌های اسرائیلی را "جنگ‌طلب" خواند و گفت آنها «با اظهارات جنگ‌افروزانه خود در مسیر انهدام و فروپاشی ارتش و ماشین جنگی این رژیم قدم برمی‌دارند».

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد وحیدی سخنان وزیر دفاع داخلی اسرائیل را تبلیغاتی و هدف آن را "مهار فضای داخلی ناامیدکننده" در این کشور خوانده است. رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، روز یک‌شنبه اسرائیل را "غده‌ی سرطانی" و "خطری برای تمام بشریت" خواند.

رهبر جمهوری اسلامی و رئیس دولت مورد حمایتش، محمود احمدی‌نژاد، در روزهای گذشته چند بار وعده‌ی "محو" اسرائیل را در آینده نزدیک داده‌اند. این اظهارات با موجی از انتقادهای شدید در میان کشورهای اروپایی و آمریکا روبرو شده است.


ارسال به بالاترین | ارسال به فیس بوک | نسخه قابل چاپ | بازگشت به بالای صفحه | بازگشت به صفحه اول Copyright: gooya.com 2016