دوشنبه 14 دي 1383

210 مـيـلـيـارد دلار ثـروت ايـران درعـمـق دريـاي خـزر، ايسنا

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس انرژي

در حالي‌كه از 1380 بحث توليد نفت از درياي خزر بطور جدي‌تر پيگيري مي‌شود و نتايج شناسايي اوليه در هشت بلوك مهم جنوب درياي خزر نشان مي‌دهد در اين قسمت 32ميلياردو850 ميليون بشكه نفت درجاي احتمالي وجود دارد، اما همچنان هيچ قطره‌اي از طلاي سياه خزر به دست مردان نفتي به خزانه كشور ريخته نشده است.

به گزارش ايسنا، در خوشبينانه ‌ترين حالت با ضريب برداشت 20درصد از ميادين نفتي جنوب درياي خزر با ذخيره حدود 33 ميليارد بشكه، 5/6 تا 7 ميليارد بشكه نفت بدست مي‌آيد كه چنانچه 10 دلار براي توليد هر بشكه هزينه شود به هزينه70 ميليارد دلاري در جنوب خزر نياز داريم.

البته چنانچه بتوانيم هر بشكه نفت را 30 دلار به بازار روبه رشد جهان عرضه كنيم، ثروتي بيش از 210 ميليارد دلار از فروش نفت شمال نصيب كشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار نفت و انرژي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بلوك البرز يك با ذخيره نفت درجاي احتمالي 20 ميليارد بشكه بزرگ‌ترين ساختار شناسايي شده در جنوب درياي خزر است كه در محدوده مشترك با جمهوري آذربايجان و در عمق 500 متري از سطح دريا واقع شده است.

پس از اين بلوك نيز بلوك‌هاي 29 (چالوس) و شش هر يك با ذخيره احتمالي سه ميليارد بشكه در محدوده 17 تا 22 درصد و محدوده 14 درصد آب‌هاي درياي خزر و در عمق 750 تا 800 متري از سطح دريا قرار گرفته است.

به گزارش ايسنا بر اساس آمارهاي رسمي وزارت نفت، همچنين بلوك‌هاي نور و رويان با ذخيره 55/2 ميليارد بشكه در محدوده 17 درصد و در عمق 700 متري، بلوك رامسر با ذخيره 5/1 ميليارد بشكه در محدوده 11 درصد و در عمق 600 متري، بلوك هشت با ذخيره 4/1 ميليارد بشكه در نزديك ساحل ايران و در عمق 550 متري، بلوك هفت با ذخيره 900 ميليون بشكه نفت درجاي احتمالي و در عمق 750 متري و بلوك 18 (رودسر) با ذخيره نفت درجاي احتمالي 500 ميليون بشكه در نزديكي ساحلي ايران و در عمق 80 متري واقع شده‌اند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

به گزارش ايسنا، بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي شركت ملي نفت ايران قرار بود پس از تكميل كار لرزه‌نگاري سه‌بعدي بلوك‌هاي اكتشافي درياي خزر كه بوسيله پنج شركت خارجي از جمله شركت نفتي ”شل” انجام شده‌است كار حفاري اكتشافي در بلوك مشترك البرز از مهرماه امسال و با بهره‌برداري از سكوي نيمه‌شناور ويژه حفاري در اعماق زياد دريا كه با مشاركت شركت صدرا و يك شركت سوئدي در بندر نكا در حال ساخت است آغاز شود، كه به دليل تاخير در اجراي كار و آماده نبودن اين سكوي نيمه‌شناور، حفاري در درياي خزر به اوايل تابستان سال آينده موكول شده است.

به گزارش ايسنا، به نظر مي‌رسد با وجود به نيمه رسيدن عمر ميادين مهم نفتي در جنوب كشور، ايران براي حفظ سهم 7/14 درصدي در اوپك و 6/5 درصدي در تامين نفت دنيا، نيازمند آن است علاوه بر افزايش توليد از ميادين جديد و قديمي در جنوب كشور براي دستيابي به سطح توليد 6/8 ميليون بشكه نفت در روز تا سال 2025 ميلادي برنامه‌هاي توليد و توسعه بلوك‌هاي نفت و گاز در درياي خزر بويژه در بلوك مشترك البرز را هرچه سريع‌تر و با جذب سرمايه‌گذاري و تكنولوژي نوين ويژه توليد نفت از ميادين نفتي در اعماق زياد درياي خزر را به سرانجام برساند، رويايي كه بيژن نامدار زنگنه در واپسين ماه‌هاي وزارت بر مهمترين دستگاه درآمدزاي كشور قصد دارد با كمك يكي از فعال‌ترين مديران نفتي خويش آن را به واقعيت نزديك كند.

در همين زمينه:

دنبالک:
http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/16373

فهرست زير سايت هايي هستند که به '210 مـيـلـيـارد دلار ثـروت ايـران درعـمـق دريـاي خـزر، ايسنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016